La început, Ziditorul a făcut bărbat și femeie

28 Iunie, 2015
Matei 19:4

Drept răspuns, El le-a zis: „Oare n-aţi citit că Ziditorul, de la început i-a făcut parte bărbătească şi parte femeiască.”

Astăzi ar trebui ca toate bisericile din America să pună un steag negru pe turlele clădirilor. Vineri seara, Casa Albă din Washington DC, nu mai era albă, ci era multicoloră simbolizând victoria celor care au lucrat împotriva Ziditorului. Președintele Americii a sunat la telefon pe omul care a dat în judecată statele care nu au recunoscut decât căsătoria după voia Ziditorului. A fost o palmă pentru familiile celor care au murit în Libia, în Irak și în Afganistan, deoarece președintele Americii nu a avut timp să-i sune pe cei care au murit pentru țară, dar și-a făcut timp să sune pe cel care l-a ajutat să transforme America. De la intrarea domniei sale în Casa Albă, președintele Obama a promis că va schimba radical America, și a reușit. A reușit deoarece America nu mai este America, ci este o copie fidelă a Sodomei. Toate valorile aduse de pelerini au dispărut. Toate lucrurile normale au fost aruncate la coșul de gunoi și în locul lor au fost instalate lucruri anormale pe care societatea le numește noul normal. De fapt, nu e nimic nou sub soare a spus Solomon. Perverși au fost și vor fi tot mai mulți, dar societatea nu trebuie obligată să le dea cale liberă acestora. Societatea este rânduită de Dumnezeu să facă bine nu rău. Liderii sunt rânduiți de Dumnezeu să conducă națiunile la bine nu la rău. De la un capăt până la celălalt al pământului, oamenii sunt conduși de lideri care merg numai la rău. Instituția familiei a fost rânduită de Dumnezeu. Domnul Isus a spus Fariseilor și cărturarilor că de la început, Ziditorul, Dumnezeu Tatăl, a făcut bărbat și femeie. Doar în felul acesta s-a înmulțit societatea și a ajuns unde este acum. Dacă erau doar doi bărbați, sau doar două femei, după prima generație, nu ar mai fi fost oameni pe pământ. Acum însă, nimeni nu mai este interesat de ceea ce a făcut Dumnezeu. Oamenii ignoră legile Lui Dumnezeu și ei cred că nu vor fi consecințe. Toți oamenii se vor întâlni cu Dumnezeu. În cer însă vor intra numai cei care au crezut în Fiul Lui Dumnezeu, Domnul Isus, care a murit și a înviat pentru a face mântuirea oamenilor posibilă. Oamenii cred că nu vor da socoteală de faptele lor, dar se vor înșela amar când vor amuți în fața Lui Dumnezeu când El le spune să plece căci El nu îi cunoaște. În aceeași zi când președintele Americii a celebrat „victoria dragostei,” așa cum a numit-o el, la înmormântarea unui pastor din Carolina de Nord, președintele a provocat audiența la ură. În fața sicriului, dânsul a vorbit de sclavie, de egalitate, de mișcări civile, lucruri care nu aveau nici în clin nici în mânecă cu înmormântarea. A vorbit despre mărețul har, chiar a cântat „amazing grace,” dar mă tem că nu cunoaște harul care ne învață să o rupem cu păgânătatea și cu tot ce e lumesc, și să trăim cu evlavie. Biserica trebuie să predice harul în totalitate și să nu se plece sub tirania societății, ci să proclame ceea ce Ziditorul a făcut de la început. În final, nu America și nici președintele ei nu vor sta pe scaunul de domnie, ci Domnul Isus va domni cu dreptate peste întreaga lume. Să ne rugăm ca America să se întoarcă la Dumnezeu. Să cerem Domnului ca oamenii să-și dea seama de păcat și să se pocăiască cât mai este har. Să ne rugăm ca România să nu facă ce a făcut America, ci să se întoarcă cu fața spre Dumnezeu. Să luăm aminte la ceea ce a făcut Ziditorul și să umblăm smeriți cu El până vom ajunge în slava Lui.